Katernen Vredesspiraal en een boek
Het blad Vredesspiraal bevat dit kalenderjaar speciale katernen waarbij gaandeweg het jaar door in grote lijnen de geschiedenis van Kerk en Vrede de revue passeert. Zie daarvoor elders op deze pagina van onze website. Daarnaast kwam in de ALV van 2023 het plan aan de orde een boek uit te geven over 100 jaar Kerk en Vrede. De leden waren enthousiast en het bestuur ging akkoord. Het is geen organisatiebiografie geworden - al hopen we wél dat iemand die ooit nog zal schrijven! - maar een terugblik aan de hand van (delen van) oude artikelen uit het blad en andere publicaties én nieuwe artikelen. Het boek wil vooral een indruk geven van de vele aspecten van het werk van Kerk en Vrede gedurende die 100 jaar. Daarbij komt van alles aan de orde. Reacties op defensiebeleid en oorlogen, de activiteiten en het denken van Kerk en Vrede over onderwerpen als dienstweigering, geweldloosheid, burgerlijke ongehoorzaamheid, vredeseducatie, theologie en kerk, en uiteraard ook een overzicht van de belangrijkste ontwikkelingen binnen de organisatie zelf, secretariaat, huisvesting, ledental, werkgroepen, financiën en dergelijke én foto's. Het boek is onlangs verschenen en geresenteerd op de jubileumdag van 5 oktober. De titel: ‘Pacifisme in tijden van oorlog.'
Het is voor de leden van kerk en Vrede gratis te bestellen bij het secretariaat. Anderen kunnen terecht bij hun plaatselijke bekhandel of bij Skanalon die het heeft uitgegeven. Dan kost het € 29,99.
Zingen tegen de bierkaai
Daarnaast werd en wordt er gewerkt aan enkele andere initiatieven. Als eerste was er een landelijke dag met als thema 'Zingen tegen de bierkaai'. In alle honderd jaren dat Kerk en Vrede bestaat, heeft het samen zingen een belangrijke plaats ingenomen. Als uiting van protest tegen oorlog en geweld versterkte het de onderlinge verbondenheid en saamhorigheid. Maar ook was en is het een manier om zich het ideaal van een wereld in vrede en gerechtigheid al zingend te binnen te brengen en ook zo bij de les te blijven. Op zaterdag 5 oktober 2024 (dichtbij de oprichtingsdatum van 8 oktober) vond er zodoende in Utrecht een landelijke dag plaats waar hier op allerlei manieren aandacht aan werd geschonken. Uiteindelijk ging het om meer dan zingen. Er was ook een sterk inhoudelijk accent met bezinning op de relevantie van de oude principes van het pacifisme voor de conflicten van vandaag. Hoogtepunt was ondermeer de presentatie van een speciaal jubieumlied "Die dag zal komen...".
Zie voor deze dag (programma, inleidingen, foto's, jubileumlied e.a.) elders op de website (op deze pagina, Jubileumjaar 2024).
Vredeslied van de maand
In dit bijzondere jaar voor iedere maand een speciaal vredeslied gekozen waarvoor aandacht wordt gevraagd, met de uitnodiging om het bij diverse gelegenheden al zingend in de mond te nemen. De liederen zijn te vinden op de homepagina van deze website.
Zo sluiten we gaandeweg het jubileum van 100 jaar af. Bemoedigd en geïnspireerd, zingend en actievoerend.
Klap inMomenten van gedenken.
Vredesspiraal 2024
Een prachtige dag, een aansprekend programma, speels en inhoudelijk, schitterend weer en alle gelegenheid elkaar te ontmoeten. 170 aanmeldingen, rond de helft van hen (nog!) geen lid van Kerk en Vrede!
Afgelopen zondagmidag, 9 maart, was Jan Pronk de hoofdspreker op de grote bijeenkomst van de Nieuwe Vredesbeweging in Amsterdam. Zie elders op deze pagina om zijn redevoering te beluisteren. Vandaag (13 maart) staat een interview met hem in Trouw.
Lees verderOnlangs schreef Kerk en Vrede lid Jannie Nijwening een column. Over Etty Hillesum en over vijandsliefde, met een appel om deel te nemen aan een wekelijks protest bij het Lieverdje tegen het geweld in Palestina, een gedicht van de Poolse dichteres Wislawa Szymborska, "Einde en begin", en, tot slot, een heenwijzing naar de vredesbijeenkomst van de Nieuwe Vredesbeweging op 9 maart. Hoe verweven is alles met elkaar...
Lees verderIn de Volkskrant van 12 maart staat een reportage van de vredesconferentie van de Nieuwe Vredesbeweging in Amsterdam van afgelopen zondag, 9 maart.
Lees verderOp 24 februari 2022, 3 jaar en 1 maand geleden, vielen de Russische troepen Oekraïne binnen. Met sprekers, gedichten en muziek uiten we hierover onze boosheid en verdriet. Op de Postzegelmarkt tegenover het Lieverdje.
Lees verderStop de wapenwedloop. geen ruimte voor defensie!
Waar - Leeuwarden
Begin - Zaailand
Eind - vliegbasis LWD