MIDDELEN
De werkgroep tracht haar doel, zoveel mogelijk in samenwerking met kerken en verwante instellingen, te bereiken door onder meer:
* reflectie op en studie van actuele voorbeelden van oorlogspropaganda;
* onderzoek naar en ontwikkeling van het idee en de praktijk van vredeskerk en vredesgemeente;
* het onder kritiek stellen van de gedachte van de ‘rechtvaardige oorlog’;
* het publiceren van resultaten van reflectie en onderzoek in het blad van Kerk en Vrede, andere bladen en in eigen uitgaven;
* deelname aan en het initiëren van kerkelijke, interreligieuze en maatschappelijke discussies op het terrein van oorlog en vrede.
WERKWIJZE
De Theologische Werkgroep heeft ervoor gekozen om vijf maal per jaar een lange vergadering te houden (3-4 uur) in het centrum van het land, om het mogelijk te maken intensief met elkaar van gedachten te wisselen. Daarnaast vindt incidenteel overleg in kleinere werkgroepjes plaats. We overwegen voor specifieke taken tussen de vergaderingen door kort online te vergaderen.
Regelmatig nodigen we in onze vergaderingen deskundigen van buiten uit om ons bij ons werk te ondersteunen.
DOELGROEPEN:
De doelgroepen zijn het brede publiek in Nederland in het algemeen en de kerken en hun lidmaten in het bijzonder. Daarbij probeert de Theologische Werkgroep zich ook te richten op kerkelijke en religieuze groepen die thans nog niet tot de achterban van Kerk en Vrede gerekend kunnen worden.
SAMENSTELLING VAN DE WERKGROEP
De Theologische Werkgroep kent op dit moment leden afkomstig uit de Protestantse Kerk in Nederland, de Rooms-Katholieke Kerk, de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, Quakers en 2of3bijEEN.
Wij verwelkomen graag nieuwe leden en staan open voor mensen van uiteenlopende achtergrond die mee willen werken aan bovenstaande doelstelling, middelen en activiteiten.
Momenteel zijn de leden: Harry Pals (voorzitter), Greetje Witte-Rang (secretaris), Henk van Andel, Héleen Broekema, Bram Grandia, Yosé Höhne Sparborth, Harky Klinefelter, Piet Vliegenthart en Paul v.d. Waal.
Guido van Leemput (hij is weer terug!) informeert in Vredespolitiek over dienstweigeraars in Duitsland.
Berliner Zeitung, 14 juli 2026, ‘In de eerste zes maanden van 2026 zijn er al meer aanvragen ingediend dan in heel vorig jaar... Tot 30 juni 2026 zijn er 5862 aanvragen binnengekomen bij het Bundesamt für Familie und zivilgesellschaftliche Aufgaben, aldus een woordvoerster van de instantie. In heel 2025 waren dat er 3867, in 2024 nog 2998. Ook het aantal uit 2011, het jaar waarin de dienstplicht werd opgeschort, is met 4348 aanvragen inmiddels al overschreden.’
Lees verderEen bericht van StopWapenhandel...
"Deze zomer hebben we de ene na de andere hittegolf, droogte en bosbranden. De klimaatcrisis slaat hard toe. Maar in plaats van alles op alles te zetten voor een energietransitie die onze toekomst veilig stelt, zijn wereldleiders in hoog tempo aan het militariseren. Militaire uitgaven gaan ten koste van sociale voorzieningen, klimaatbeleid en vrede, terwijl al lang bekend is dat militaire activiteit verantwoordelijk is voor minstens 5,5% van de wereldwijde uitstoot.
Op 12 september voeren sociale bewegingen samen actie voor een vreedzame en rechtvaardige energietransitie. Als antimilitaristen willen we de rol van oorlog en wapenwedloop in de klimaatcrisis duidelijk zichtbaar maken. Daarom organiseren we een antimilitarisme-blok."
Lees verderOnderteken nu de #medestander pledge (belofte).
Het gaat om vijf punten:
1. Ik gebruik geen geweld tegen vrouwen en meisjes
2. Ik neem vrouwen en meisjes die geweld melden serieus en steun hen bij het vinden van hulp
3. Ik doe wat ik kan om te zorgen dat vrouwen en meisjes zich veilig kunnen voelen
4. Ik draag bij aan het doorbreken van het taboe rond praten over geweld tegen vrouwen
5. Ik spreek mensen in mijn omgeving aan op grensoverschrijdend gedrag
Als we allemaal medestanders zijn, kunnen we samen geweld tegen vrouwen en meisjes de wereld uithelpen. Met het ondertekenen van de medestander pledge geef je aan dat ook jij je wilt inzetten om geweld tegen vrouwen en meisjes te bestrijden, als vrouw of man, als professional of omstander, als vriend, buur of collega.
Lees verderKom vrijdag 24 juli a.s. om 18 uur naar het Spui voor het 91e vredesprotest!
Lees verderlopen we
maandag 3 augustus
de 2,7 km van de kerk in Volkel
naar de hoofdpoort van de luchtmachtbasis
om daar als om 12 uur het luchtalarm afgaat
81 minuten de poort te blokkeren...
Hoe kunnen we in een onrustige wereld anders nadenken over veiligheid, vrede en samenleven?
Zaterdag 5 september 2026
13.30 – 17.00 uur (inloop vanaf 13.00 uur)
Doopsgezinde Kerk Den Haag, Paleisstraat 8