Theologische werkgroep

DOEL De Theologische Werkgroep van Kerk en Vrede wil via het doordenken van vragen die liggen op het raakvlak van politiek en theologie bijdragen aan een geloofwaardig vredesgetuigenis door de kerken. Hierbij vullen we theologie ideologie-kritisch in, en dan met name tegen de ideologie van het ‘goede’ (rechtvaardige) geweld. Lees verder

 

MIDDELEN
De werkgroep tracht haar doel, zoveel mogelijk in samenwerking met kerken en verwante instellingen, te bereiken door onder meer:
* reflectie op en studie van actuele voorbeelden van oorlogspropaganda;
* onderzoek naar en ontwikkeling van het idee en de praktijk van vredeskerk en vredesgemeente;
* het onder kritiek stellen van de gedachte van de ‘rechtvaardige oorlog’;
* het publiceren van resultaten van reflectie en onderzoek in het blad van Kerk en Vrede, andere bladen en in eigen uitgaven;
* deelname aan en het initiëren van kerkelijke, interreligieuze en maatschappelijke discussies op het terrein van oorlog en vrede.


WERKWIJZE
De Theologische Werkgroep heeft ervoor gekozen om vijf maal per jaar een lange vergadering te houden (3-4 uur) in het centrum van het land, om het mogelijk te maken intensief met elkaar van gedachten te wisselen. Daarnaast vindt incidenteel overleg in kleinere werkgroepjes plaats. We overwegen voor specifieke taken tussen de vergaderingen door kort online te vergaderen.
Regelmatig nodigen we in onze vergaderingen deskundigen van buiten uit om ons bij ons werk te ondersteunen.


DOELGROEPEN:
De doelgroepen zijn het brede publiek in Nederland in het algemeen en de kerken en hun lidmaten in het bijzonder. Daarbij probeert de Theologische Werkgroep zich ook te richten op kerkelijke en religieuze groepen die thans nog niet tot de achterban van Kerk en Vrede gerekend kunnen worden.


SAMENSTELLING VAN DE WERKGROEP
De Theologische Werkgroep kent op dit moment leden afkomstig uit de Protestantse Kerk in Nederland, de Rooms-Katholieke Kerk, de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, Quakers en 2of3bijEEN.
Wij verwelkomen graag nieuwe leden en staan open voor mensen van uiteenlopende achtergrond die mee willen werken aan bovenstaande doelstelling, middelen en activiteiten.


Momenteel zijn de leden: Harry Pals (voorzitter), Greetje Witte-Rang (secretaris), Henk van Andel, Héleen Broekema, Bram Grandia, Yosé Höhne Sparborth, Harky Klinefelter, Piet Vliegenthart en Paul v.d. Waal.

Klap in

Nieuws

'Het Amerikaanse imperialisme loopt op zijn laatste benen' - Henk Overbeke bij het Lieverdje 24 juni 2026

Vorige week vond weer de maandelijkse demonstratie plaats tegen de oorlog in Oekraïne bij het Lieverdje aan het Spui. Spreker was dit keer Henk Overbeke, voormalig 1e kamerlid voor de SP en oud-hoogleraar Internationale Betrekkingen aan de VU.

Lees hier wat hij zei over de aflopende hegemonie van de VS en over het gevaar van eacalatie bij een toenemende oorlogsstemming in een  wereld vol met kernwapens.

Lees verder
Hoe Defensie jonge mensen misleidt om hen naar het front te krijgen - Radio Boos

Beluister (bekijk) hier (vanaf 11.55 min.) de uitzending die Radio Boos maakte over de wervingscampagne van defensie onder jonge mensen.

Lees verder
In stilte.... 3 augustus Volkel

In Stilte
lopen we                                                                     
maandag 3 augustus
de 2,7 km van de kerk in Volkel
naar de hoofdpoort van de luchtmachtbasis
om daar als om 12 uur het luchtalarm afgaat
81 minuten de poort te blokkeren:
één minuut voor elk jaar sinds op 6 en 9 augustus 1945
de bommen op Hiroshima en Nagasaki werden afgeworpen,
om op te roepen tot bezinning en ommekeer,
weg van de huidige populistische koers die het internationaal recht opblaast
naar een realistisch wereldwijd verdrag dat toeziet op algehele nucleaire ontwapening.

Overweeg je mee te doen? Kijk dan af en toe eens op www.noelhuis.nl/vrede-scheppen voor meer informatie.  

Lees verder

Agenda

24 juli 2026 Stop de oorlog!

Kom vrijdag 24 juli a.s. om 18 uur naar het Spui voor het 91e vredesprotest!

Lees verder
3 augustus 2026 In stilte....

lopen we
maandag 3 augustus
de 2,7 km van de kerk in Volkel
naar de hoofdpoort van de luchtmachtbasis
om daar als om 12 uur het luchtalarm afgaat
81 minuten de poort te blokkeren...

Lees verder