Inclusieve veiligheid

Kerk en Vrede is al geruime tijd betrokken bij “Veiligheid, hoe dan?” dat samen met andere vredesorganisaties werkt aan een Nederlandse vertaling van het Duitse kerkelijke project “Sicherheit neudenken”. Hierbij gaat het erom dat de samenleving veiligheid geen militaire maar een civiele inhoud krijgt. Het blijkt een lastige, maar uiterst belangrijke vertaalslag te zijn. Deze wordt in deze tijd extra bemoeilijkt door de oorlog in Oekraïne die een andere wind doet waaien in de hoofden en harten van velen die tot voor kort het pacifisme een warm hart toedroegen. Maar overduidelijk blijft staan dat men zich in spanningsvolle verhoudingen alleen maar veilig kan weten als dat aan beide kanten het geval is. Inclusieve veiligheid dus. Wordt vervolgd.

Op 14 september 2024 is het boek "Veiligheid Opnieuw Doordenken" gepresenteerd. Zie daarover de pagina Actueel (14 september) en bestel het boek bij Kerk en Vrede tegen vergoeding van de verzendkosten.

Een folder met een summiere samenvatting van Veilgheid Opnieuw Doordenken

Inmiddels is er een gedeeltelijke update verschenen.

Zie verder hier...

Nieuws

"Macht is recht?" - een podcast van Jan Pronk over de beginselen van het democratisch rechtsbestel

Aan het eind van het schooljaar wordt op het Haags Montessori Lyceum de jaarlijkse Kenneth Gonçalves lezing uitgesproken. De naamgever van deze lezing was in de jaren vijftig leerling op dit lyceum. Na de voltooiing van zijn rechtenstudie ging hij terug naar Suriname, waar hij werkte als advocaat. Aan het eind van de jaren zeventig werd hij deken van de orde van advocaten. Na de staatsgreep van Bouterse zette hij zich in voor tallozen die door de coupplegers en hun handlangers werden vervolgd.

Samen met een aantal collega’s en vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties schreef hij in november 1982 een brief aan Bouterse waarin hij pleitte voor herstel van de democratie in Suriname. In zijn boek ‘Suriname. Van wingewest tot natiestaat’ Heeft Jan Pronk die brief omschreven als het belangrijkste document betreffende het wezen van de democratische staat Suriname dat ooit is opgesteld. Hij stelde vast dat dit document een hoge actualieitswaarde en geldigheid heeft tot ver buiten de grenzen van Suriname (inclusief Nederland, zouden we daaraan vandaag kunnen toevoegen).

Het was een waardige, trotse en moedige brief. Enkele weken later heeft Kenneth Gonçalves zijn opstelling met de dood moeten bekopen. Samen met veertien anderen werd hij op 8 december 1982 op bevel van Bouterse  in koelen bloede in Fort Zeelandia vermoord.

Jan Pronk kreeg de uitnodiging om de Kenneth Gonçalves lezing 2026 te houden. Het gehoor bestond uit de leerlingen van de hoogste klassen van de school. Het thema was: ‘Macht is recht?’

Hier is deze podcast te beluisteren. Een krachtig appel aan jonge mensen.

Lees verder
'Het Amerikaanse imperialisme loopt op zijn laatste benen' - Henk Overbeke bij het Lieverdje 24 juni 2026

Vorige week vond weer de maandelijkse demonstratie plaats tegen de oorlog in Oekraïne bij het Lieverdje aan het Spui. Spreker was dit keer Henk Overbeke, voormalig 1e kamerlid voor de SP en oud-hoogleraar Internationale Betrekkingen aan de VU.

Lees hier wat hij zei over de aflopende hegemonie van de VS en over het gevaar van eacalatie bij een toenemende oorlogsstemming in een  wereld vol met kernwapens.

Lees verder
Hoe Defensie jonge mensen misleidt om hen naar het front te krijgen - Radio Boos

Beluister (bekijk) hier (vanaf 11.55 min.) de uitzending die Radio Boos maakte over de wervingscampagne van defensie onder jonge mensen.

Lees verder

Agenda

24 juli 2026 Stop de oorlog!

Kom vrijdag 24 juli a.s. om 18 uur naar het Spui voor het 91e vredesprotest!

Lees verder
3 augustus 2026 In stilte....

lopen we
maandag 3 augustus
de 2,7 km van de kerk in Volkel
naar de hoofdpoort van de luchtmachtbasis
om daar als om 12 uur het luchtalarm afgaat
81 minuten de poort te blokkeren...

Lees verder