Brief Europese takken van de IFOR aan de NAVO

Vandaag is een brief uitgegaan aan de NAVO verzonden door de Meeting of the European Branches of the International Fellowship of
Reconciliation die van 9 tot 11 mei bijeen waren in Cardiff, Wales. Dit m.h.o. de NAVO-top die binnenkort in Den Haag gehouden zal worden.

Enkele citaten:
"We maken ons zorgen over gesprekken die uitsluitend gericht zijn op territoriale veiligheid en op ‘oplossingen’ die gepaard gaan met fysiek geweld, concurrentie en het creëren van een klimaat van angst en ‘afschrikking’. We dringen er bij de leiders van de NAVO-bondgenoten op aan om te beseffen dat bredere aspecten van menselijke veiligheid, waaronder de zeer reële klimaatcrisis en de lokale en mondiale gevolgen daarvan, ongelijkheid en armoede, cyberveiligheid en de dreiging van pandemieën, niet gebaat zijn bij een militaire aanpak. Deze existentiële bedreigingen kunnen niet worden opgelost, maar worden juist versneld door wapens en vuurwapens. Bovendien zijn er aanzienlijke aanwijzingen dat milieuschade en sociale schade voortdurend optreden als  neveneffecten’ van militaire uitgaven."

"Tenslotte willen we onze toenemende bezorgdheid benadrukken over het feit dat tot op de dag van vandaag het bezit van kernwapens een integraal onderdeel blijft van uw militaire strategie. Zoals aangetoond tijdens de conferenties over de 'Humanitaire gevolgen van kernwapens' en in verschillende publicaties, zouden de gevolgen van zelfs een ‘kleinschalige’ nucleaire aanval of oorlog verwoestend zijn voor de hele mensheid. Ontwikkelings-, vernieuwings- en veiligheidsstrategieën die gebaseerd zijn op het gebruik van kernwapens leiden niet tot meer mondiale veiligheid, maar maken de ondenkbare mogelijkheid van het gebruik van kernwapens juist steeds waarschijnlijker. Wereldwijd hebben inmiddels ten minste 94 landen het Verdrag van de Verenigde Naties inzake het verbod op kernwapens (TPNW) ondertekend en 73 landen hebben het geratificeerd, waardoor deze wapens niet alleen onethisch, maar ook illegaal zijn geworden." 

Hier leest u de gehele brief.

Nieuws

Een Jimothy brengt de vrede dichterbij

Beluister hier een heel mooi column in Vroege Vogels van Bibi Dumon Tak...

Met o.a. deze mooie zin: "Bij niet meer bang zijn krijgt geluk de kans te ontkiemen"

Lees verder
Een fascinerende film - "Earth's greatest enemy"

Door een zeer betrokken vriend van Kerk en Vrede worden we geattendeerd op een film die een diepe indruk op hem heeft gemaakt. Helaas niet Nederlands ondertiteld, maar wie weet, komt het daar nog eens van en zal die ook bij ons in filmhuis of bioscoop worden vertoond.

Hij reikt mij de tekst voor dit bericht aan dat begint met de woorden: 

"Er is een indrukwekkende nieuwe documentaire uitgekomen, getiteld Earth's Greatest Enemy van Abby Martin, over de ecocidale misstanden van de Amerikaanse oorlogsmachine. De documentaire behandelt de meest urgente existentiële uitdagingen waar we als soort voor staan, op een manier die ik nog nooit eerder heb gezien.

De film laat zien hoe het Amerikaanse leger met een enorme marge de meest milieubeschadigende instelling op onze planeet is geworden. De film neemt de kijker mee door de vele manieren waarop het Pentagon en zijn wereldwijde vertakkingen koolstofemissies produceren, gifstoffen in de lucht en het water lozen, waardevolle ecosystemen vernietigen voor zinloze militaire bases en ons zeeleven teisteren met sonar en geluidsoverlast, terwijl ze tegelijkertijd gretig watertanden bij het vooruitzicht om de grondstoffen te plunderen die verborgen liggen onder de snel smeltende poolkappen van onze planeet."

Lees hier meer...

Lees verder
"Een zomer van uitputtingsoorlogen"

Zo typeerde Guido van Leemput deze tijd. Oekraine, Iran, Gaza... bij de protestactie "Stop de oorlog"op het Spui van afgelopen vrijdag 24 juli.

"Vandaag is de oorlog in Oekraïne vier jaar en vijf maanden oud. Het leed is onoverzienbaar en groeit zelfs, maar zoals gevreesd toen ik de laatste keer dat ik hier was, op 24 maart, en een drietal scenario’s schetste, ging de oorlog in Oekraïne het hele voorjaar door.

Vandaag en op afzienbare termijn is er geen eind in zicht. Datzelfde geldt voor de oorlog in Iran. Daarmee zijn we in twee uitputtingsoorlogen terecht gekomen. Daar komt nog bij dat de genocide in Gaza ook een uitputtende niet te stoppen vernietigingsoorlog is gebleken. Tot nu. Daar staan we hier nu niet bij stil, hoe veel invloed het heeft op de Nederlandse politiek en de Nederlandse maatschappij."

Lees hier wat Guido verder heeft gezegd.

Beluister hier een opname van het gehele protest van 24 juli met o.a. Henk Baars.

 

Lees verder

Agenda

3 augustus 2026 In stilte....

lopen we
maandag 3 augustus
de 2,7 km van de kerk in Volkel
naar de hoofdpoort van de luchtmachtbasis
om daar als om 12 uur het luchtalarm afgaat
81 minuten de poort te blokkeren...

Lees verder
5 september 2026 Veiligheid anders

Hoe kunnen we in een onrustige wereld anders nadenken over veiligheid, vrede en samenleven?

Zaterdag 5 september 2026
13.30 – 17.00 uur (inloop vanaf 13.00 uur)
Doopsgezinde Kerk Den Haag, Paleisstraat 8

Lees verder