Archief

Onder de pagina "Ter inspiratie"  bevindt zich ook deze subpagina "Archief", voor documenten van langer geleden. In onze ogen heeft dat iets van een " nalatenschap" en geeft dit een indruk van de " footprint" die Kerk en Vrede achter laat. Deze subpagina zal gaandeweg worden ingevuld.

Het archief Kerk en Vrede

Op de weg naar ons 100-jarig jubileum staat ook iets over ons archief. Als je zo oud wordt bouw je zoiets natuurlijk op. Hier een artikel waarin Greetje Witte - Rang informeert over het archief als zodanig. Lees verder

 

Bij Het Utrechts Archief (HUA) aan de Numankade in Utrecht staat het archief van Kerk en Vrede tot het jaar 2000, ruim 20 meter in totaal. In 1986 droeg Kerk en Vrede het archief over de periode 1924 tot 1982 over en in 2010 het archief van 1983 tot 2000. De twee archieven zijn samengevoegd, geordend en beschreven en er is nog materiaal aan
toegevoegd tot ongeveer 2012.

In de inventaris (https://hetutrechtsarchief.nl, zoekterm:
‘vereniging Kerk en Vrede’ en dan klikken op het icoontje van de inventaris) valt te lezen wat er zoal te vinden is in het archief. Ook de publicaties van Kerk en Vrede zijn erin opgenomen.

In de bibliotheek van HUA zijn ook boeken van enkele centrale figuren van Kerk en Vrede opgenomen.

Wie het archief wil raadplegen, is welkom aan de Numankade en kan
op de website van HUA vinden hoe dat werkt. Op een klein aantal stukken (betreffende de begeleiding van gewetensbezwaarden militaire dienst) zit een beperking in de openbaarheid, dat wil zeggen dat toestemming van het bestuur van Kerk en Vrede nodig is om deze stukken te mogen bekijken.

20 meter aan archiefdozen lijkt veel, maar voor een organisatie die in 1924 is opgericht, is dat niet zo gek. Het had bovendien heel veel meer moeten zijn. Aan het begin van de oorlog vernietigde de secretaris van Kerk en Vrede uit veiligheidsoverwegingen het bestuursarchief en de ledenlijsten. Bestuursstukken, verslagen van andere bijeenkomsten en correspondentie van vóór 1945 ontbreken dan ook. Wel zijn, waarschijnlijk doordat na de oorlog leden hun persoonlijke archieven afstonden aan Kerk en Vrede, verschillende verspreide stukken uit die periode bewaard gebleven, zoals rondzendbrieven die het bestuur tijdens de oorlog op grote schaal verspreidde nadat het blad door de bezetter verboden was en de vereniging geliquideerd. Bovendien zijn alle jaargangen van het blad vanaf de oprichting bewaard gebleven. Daarnaast is veel terug te vinden in de archieven van belangrijke leden van Kerk en Vrede, zoals in het archief van ds. J.B.Th.Hugenholtz (bewaard bij het Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam), die vanaf de oprichting tot 1946 secretaris was.

Een bijzondere gebeurtenis deed zich in 2009 voor. Toen droeg de archivaris van de PKN een aantal archiefmappen over die zij kreeg van het Nationaal Archief, dat ze vanuit Moskou ontvangen had. In de oorlog nam de bezetter de stukken mee naar Berlijn en na de oorlog nam het Russische leger deze gestolen archieven vervolgens mee naar Moskou. Het betrof stukken van de afdeling Den Haag van Kerk en Vrede, één van de, destijds vele, plaatselijke afdelingen. De in het Russisch gestelde teksten die in Moskou aan het archief zijn toegevoegd (waarschijnlijk korte beschrijvingen van de inhoud) zijn als curiositeit in het archief behouden.

Greetje Witte-Rang

Klap in

Nieuws

Laat nu van je horen... Stop Israëls illegale bezetting!

Teken met WhatsApp deze petitie:

"Aan alle Europese Ministers van Buitenlandse Zaken en Handel, en aan alle wereldleiders:

We zijn woedend over Israëls illegale annexatie van de Westelijke Jordaanoever en de afschuwelijke golf van kolonistengeweld. We roepen u dringend op om op te staan voor een toekomst waarin Palestijnen een waardig bestaan op hun eigen land op kunnen bouwen door sancties op te leggen, handelsovereenkomsten met Israël op te schorten en alle import uit nederzettingen te verbieden."

Nadere informatie vind je hier.

Vandaag vindt een belangrijke ministertop plaats. Teken nu, dan overhandigt Avaaz deze oproep!

Lees verder
Paus Leo: Leer van de rechtvaardige oorlog achterhaald

De eerste encycliek van Paus Leo krijgt veel aandacht, omdat hij over AI gaat. Maar een heel hoofdstuk gaat over oorlog. In de media is daar weinig aandacht voor.

Vredesnieuws schrijft:
"'De theorie van de 'rechtvaardige oorlog', die maar al te vaak is gebruikt om allerlei soorten oorlogen te rechtvaardigen, is achterhaald', schrijft paus Leo in zijn encycliek Magnifica Humanitas. 'De mensheid beschikt over veel effectievere en krachtigere middelen om het menselijk leven te bevorderen en conflicten op te lossen, zoals dialoog, diplomatie en vergeving', schrijft paus Leo."

Paus Leo: 'De mensheid beschikt over veel effectievere en krachtigere middelen om het menselijk leven te bevorderen en conflicten op te lossen, zoals dialoog, diplomatie en vergeving. Het gebruik van geweld en wapens weerspiegelt een gebrek aan verbondenheid dat altijd rampzalige gevolgen heeft voor de burgerbevolking.'

Lees hier meer.

Lees verder
Dienstplicht? Nee, dank je!

Op 25 mei 2e Pinksterdag vindt er in Utrecht een demonstratie plaats tegen de herinvoering van de opkomstplicht voor militaire dienst.

'Terwijl jongeren zoals jij en ik geen woning kunnen vinden, zet het nieuwe kabinet vol in op de militarisering van onze samenleving. Er zijn zelfs plannen voor een herinvoering van een opkomstplicht voor militaire dienst. Dat betekent dat wij straks worden klaargestoomd om jongeren zoals wij neer te schieten.

Maar hoe maakt dit ons veiliger? Wiens oorlog voeren wij? En waar vechten we voor?

Wij laten ons niet wijsmaken dat jongeren geronseld moeten worden voor Defensie. We willen ons inzetten voor een andere samenleving. Een samenleving waar geld besteed wordt aan betaalbare woningen en openbaar vervoer. Een samenleving die in actie komt tegen genocide en oorlogsmisdaden in Palestina. Daarom is onze eis: geen dienstplicht, geen oorlog in onze naam! Demonstreer mee, want het gaat om onze toekomst!'

- Utrecht, Domplein
- 25 mei 2026
- Vanaf 13:00

De actie start met een podiumprogramma met verschillende organisaties die zich uitspreken tegen de militarisering van Nederland. Dit wordt gevolgd door een mars door de binnenstad die rond 16.00 uur weer terugkeert op het Domplein.

Zie ook hier.

Lees verder

Agenda

13 juni 2026 Vredeseducatie juist nu! 13 juni in Amersfoort

Een symposium voor leraren en studenten onder het motto "Vredeseducatie juist nu - Onderwijs als voorbereiding op Vrede".

Waar? In de Johanneskerk in Amersfoort (10 tot 16.30 uur).

Lees verder
24 juni 2026 Stop de oorlog!

Kom woensdag 24 juni om 18 uur naar het Spui voor het 90e vredesprotest!

Lees verder